Google Search Console site nasıl kaydedilir?

google-serach-console-ekleme

Hangi anahtar kelimelerin sitenize trafik çektiğini izlemek, gösterimleri ve tıklamaları analiz etmek veya etkileşim metriklerinizin nasıl ölçüldüğünü görmek istiyorsanız, Google Search Console’daki veriler sitenizin aramada nasıl performans gösterdiği hakkında size çok şey söyleyebilir.

Ancak gerçek şu ki, veriler yalnızca bilgilendirdiği strateji kadar değerlidir ve Google Search Console’a nasıl biri ekleneceğini öğrenmek, arama motoru optimizasyonu konusunda size yardımcı olacak bir danışmanı veya ajansı güçlendirmenin ilk adımıdır.

Gelir elde etmek için arama görünürlüğüne bağlı olan şirketlerin, arama verilerini ve analiz raporlarını izlemek, analiz etmek ve bunlarla etkileşim kurmak için her gün Google Arama Konsolu panosunda bulunması gerekir. Verilerinizi eyleme geçirilebilir bir SEO stratejisine dönüştürmek için bir uzman getirirseniz, organik trafiğinizi artırmak için çalışırken işinizi büyütmeye odaklanmakta özgür olursunuz.

Ancak, dizginleri bir başkasına devretmek, özel bilgilerinizi ifşa etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Google Arama Konsolu yönetici ekleme işlevini kullanmak, birisine hesabınız üzerinde tam kontrol vermeden SEO sorumluluklarını devretmenize olanak tanır. Başlamak için Google Arama Konsolu kullanıcı ekleme özelliğini kullanmak için bu adım adım kılavuzu kullanın.

Google Arama Konsoluna Kullanıcı Nasıl Eklenir?
Google Search Console’a kullanıcı eklemek basit bir işlemdir. Ancak bunları eklemeden önce, hesaplarına uygun izinleri atadığınızdan ve kullanıcıları gerçekleştirmeleri gereken belirli görevlerle sınırlandırdığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

GSC’de üç izin düzeyi bulacaksınız: tam, kısıtlı ve sahip. Farklı izin düzeylerini anlamanıza yardımcı olmak için, Google Arama Konsolu kullanıcı ekleme işlemi aracılığıyla kullanılabilen kullanıcı rollerine hızlı bir genel bakış burada.

Sahip
Hesap Sahibi, en yüksek izin düzeyine sahiptir. Sahip izin düzeyinde, bir kullanıcının Search Console hesabındaki mülkler üzerinde tam kontrolü vardır.

Sahipler, tüm verileri görüntüleyebilmenin ve tüm işlevleri kullanabilmenin yanı sıra şunları da yapabilir:

Google Arama Konsolu’na kullanıcıyı kaldırın veya ekleyin.
Hesap ayarlarını yönetin ve yapılandırın.
Not: Bir mülk oluşturduğunuzda, en az bir doğrulanmış sahip belirlemeniz gerekir.

Tam Kullanıcı
Tam kullanıcı izinleri, birisine Google Arama Konsolu hesabınıza tam erişim sağlar. Web sitenizin SEO’sunu başka biri yönetiyorsa, bu erişim düzeyine ihtiyaçları olacaktır. Endişelenmeyin, tam kullanıcı izinleriyle adresinizi değiştiremezler veya mülk sahiplerini düzenleyemezler.

Tüm verileri okuyabilmenin yanı sıra, tam bir kullanıcı bu temel işlemleri gerçekleştirebilir, bu nedenle onlar için endişelenmenize gerek kalmaz:

Bağlantıları reddet.
XML site haritalarını gönderin.
Dizin ve dizinsiz site sayfaları.
Kısıtlı Kullanıcı
Search Console’a kısıtlı izinlere sahip bir kullanıcı eklemeye karar verirseniz, yapabilecekleri tek şey verilerinizi görüntülemektir. Hesapta çevrimiçi görünürlüğünüzü artırabilecek herhangi bir işlem yapamazlar.

İş arkadaşı
Ortaklar, bir Search Console hesabıyla, sahipler ve kullanıcılarla aynı şekilde doğrudan ilişkili değildir. Siteniz için görevler gerçekleştirebilir veya belirli verileri görüntüleyebilirler ancak Search Console hesabınıza doğrudan erişemezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir