NFT Nedir?

nft-nedir

NFT; bazı nesnelerin dijital ortama aktarılarak, alım ve satıma yönelik işlemlerin yapıldığı bir çeşit kripto para birimidir.

Non Fungible Token (NFT), değiştirilmesi mümkün olmayan nesne para birimi anlamına geliyor. Bahsedilen bu para; sanat eseri, video, tweet, fotoğraf vb. gibi dijital varlıklardır. Yani NFT, değerli dijital varlıklar diyebiliriz. NFT, dijital ürünlerin kripto sisteminde, alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesini sağlar

NFT ile satılan bu dijital ürünler, benzeri olmayan ürünler olduğu için yüksek fiyatlara satılabilmektedir. Dijital bir ürünün benzersiz olduğunun onayı olan NFT, sanat eserleri haricinde mülkiyet ispatı için de bir nevi telif olarak kullanılabiliyor.

NFT Örnekleri;

Sanat eserleri, Edebi yazılar, Oyun, Koleksiyon, Finans, Dijital arazi, Fotoğraf, Video, Tweet, İnternet sayfası, instagram paylaşımları olarak örnek gösterilebilir.

NFT yapımı için yapılan eserin benzersiz olması gerekiyor. Yani başka yerden alınan, indirilen, telifli içerikler NFT olarak nitelendirilemez. Oluşturulan NFTler çoğunlukla Ethereum altyapısında oluşturulan bir kod olan ERC-721 ve ERC-721 standardı ile oluşturuluyor. Bunun içinde en az bir adet kripto cüzdanınız bulunması gerekiyor. Ödeme alabilmeniz ve ödeme yapabilmeniz için bir nevi dijital cüzdanınız oluyor.

NFT’lerin alım ve satımı; OpenSea, Nifty Gateway ve SuperRare gibi dijital pazarlarda gerçekleştirilebiliyor. Alım ve satımda çok dikkatli davranmak gerekiyor zirâ yapılan işlemlerin geri dönüşü olmuyor. Örneğin 300 bin TL ile satmak istediğiniz bir NFT eseri yanlışlıkla 3.000 TL yazarsanız ve eseriniz satılırsa hiç bir hak iddia edemiyorsunuz.

Son dönemlerde haber kanalları ve popüler sitelerde NFT ile ilgili yüzlerce haber yer almaktadır. Bunların bir kısmı gerçek olsa da büyük bir kısmı reklam amaçlı viral haberlerdir.

Sonuç olarak NFT ile ilgili bilgi sahibi olmadan bu işlere girmemenizi tavsiye ederiz. Bu konuda popüler video sitelerinde bir çok anlatım, alım-satım işlem örnekleri vs. mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir