SEO nedir? Ne amaçla kullanılır?

seo-nedir-google-seo

Google bugün hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu için SEO çok önemlidir. Hiç birine bir şey sordunuz ve o “Google it” diyerek cevap verdi mi? Elbette var. Aslında Google’a düşündüğümüzden daha fazlasını soruyoruz. Ne sorarsak soralım, Google’ın genellikle bir cevabı vardır. Neden her zaman bir cevap olduğunu hiç merak ettiniz mi? Neden her zaman tıklayıp cevapları bulabileceğiniz bir makale var?

Değilse, size mümkün olan en basit şekilde açıklamaya çalışacağım.

SEO’nun anlamı nedir?

Wikipedia’ya göre, “Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin veya bir web sayfasının bir web arama motorunun kullanıcılarına görünürlüğünü artırarak web sitesi trafiğinin kalitesini ve miktarını artırma sürecidir.”

Bu yüzden Arama Motoru Optimizasyonu’nu (SEO) pazarlamanın modern yolu olarak adlandırırdım. Bu nedenle, bir işletmeniz varsa ve bir web siteniz varsa, o web sitesinin bir web sayfasını Google’da olabildiğince üst sıralarda yer almak istersiniz. Bu nedenle, web sayfanızı Google veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için optimize etmeniz gerekir. Bu nedenle insanlar bir şeyi google’da arattığında web sayfanız çok görünür ve üst sıralarda çıkar.

Günümüzde birçok SEO şirketi, SEO Montreal gibi dünya çapındaki SEO pazarlamalarında işletmelere yardımcı olmaktadır.

Ahrefs’e göre, bir web sayfasının sıralamasını ve motor görünürlüğünü etkileyen yedi ana şey vardır:

taranabilirlik
Mobil uyumluluk
sayfa hızı
Arama amacı
geri bağlantılar
Yetki
içerik kalitesi
Daha üst sıralarda yer almak için içeriğin muhtemelen en önemli faktör olduğu kanıtlandığı için, içeriğe neden daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini daha ayrıntılı olarak anlatacağım.

İçerik neden bu kadar alakalı?

Nasıl çalışır: Google veya kullandığınız başka bir motor, İnternet’te bulabilecekleri tüm içerik hakkında bilgi toplayan ve toplayan bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, tüm bu 1’leri ve 0’ları arama motoruna geri taşıyarak bir dizin oluşturur. Bu dizin daha sonra tüm bu verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritma aracılığıyla beslenir.

Google’dan bahsetmemin nedeni, Google’ın ~%92’lik bir pazar payına sahip olması. Bu nedenle web sitenizi Bing, DuckDuckGo veya diğer web arama motorları yerine Google için optimize etmelisiniz.

Makalenin başında belirtildiği gibi, insanlar bir şey soruyorlar çünkü karşılaşabilecekleri herhangi bir soruna çözüm olabilecek cevaplar arıyorlar. Bu yüzden web sitenizin yüksek kaliteli içeriğe sahip olması gerekir. Bunun da ötesinde, içerik SEO dostu olmalıdır.

Anahtar kelime araştırması, içeriğinizde kullanabilmeniz için İnternette en çok aranan anahtar kelimeleri bilmeniz gerektiğinden çok önemlidir.

Ahrefs’e göre Google, en güvenilir ve kullanışlı sonuçları sıralıyor. Bunu yapmak için Google, içeriğinizin sahip olduğu üç şeye bakar: Uzmanlık, yetki ve güvenilirlik.

Ayrıca, içerik yazmak için doğru formatı seçtiğinizden emin olmanız çok önemlidir. Ahrefs, en üst sıradaki sayfalara bakmanız ve arama amacının üç C’sini belirlemeniz gerektiğini söylüyor:

İçerik türü – Sonuçların çoğu nedir? Blog gönderileri, açılış sayfaları, ürün sayfaları veya başka bir şey?
İçerik biçimi – Google en çok hangi sıralamada yer alıyor? Nasıl yapılır kılavuzları, fikir parçaları, liste tarzı makaleler veya başka bir şey.
İçerik açısı – En üst sıradaki sayfalarda benzersiz bir satış noktası var mı?
Bu üç C’yi kontrol etmek, hangilerinin daha üst sıralarda olduğunu belirlemek ve bu tarzda bir makale yazmak çok önemlidir.

Çözüm;

Google’da üst sıralarda çıkmak ve görünür olmak çok önemli. Google’ın dünya çapında günlük ortalama 5,8 milyar araması vardır, bu nedenle herhangi bir web sayfasının üst sıralarda yer alması bir zorunluluktur. Geri bağlantılar, “yetki” ve eşleşen arama amacı gibi faktörlere dikkat etmek, uzun yıllardır hayati önem taşıdıkları için çok önemlidir. Arama motoru algoritmaları her zaman değişir, ancak bu üç faktör yıllar boyunca tutarlı olmuştur ve hiçbir yere gitmiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir